Zaznacz stronę

Wiele osób ma problemy z tym jak połączyć, dobrać kolory we wnętrzu.
Nie jest to łatwa sprawa i nie dla wszystkich oczywista, ale postaram się udzielić tutaj kilku rad.

Po pierwsze zastanów się jakie kolory Ci się podobają. Tak! To Twój dom i Ty masz  się w nim dobrze czuć. Nie zwracaj uwagi na modę, zajrzyj w głąb siebie i odkryj to.

A tu pokrótce kilka słów z psychologii kolorów, zaczerpniętych ze strony Śnieżki.

Kolory we wnętrzu Ela4home Ela Chojnowska BiałyBiel

Biel jest najjaśniejszą z barw, to symbol czystości i niewinności. Przynosi spokój i dobre samopoczucie. Łagodzi emocje. Jest dobrym lekarstwem na stres, daje poczucie swobody. Lecz zbyt dużo bieli, na przykład wszystkie ściany w tym kolorze, może budzić poczucie osamotnienia i smutku.

Kolory we wnętrzu Ela4home Ela Chojnowska BeżowyBeżowy

Różowy, brzoskwiniowy i beżowy należą do bardzo bogatej palety barw pastelowych. Są to jasne, spokojne kolory z dużą domieszką bieli. I nadają się do każdego pomieszczenia.

Kolory we wnętrzu Ela4home Ela Chojnowska CzerwonyCzerwony

Czerwony jest kolorem podstawowym i należy do barw ciepłych. Wzmaga aktywność fizyczną, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój. Pobudza akcję serca, krążenie krwi. Wskazany dla przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Niewskazany dla osób z syndromem chronicznego zmęczenia, nadciśnieniem i ludzi narażonych na poważny stres.
Przeszkadza w odpoczynku i moim zdaniem zanadto pobudza.

Kolory we wnętrzu Ela4home Ela Chojnowska NiebieskiNiebieski

Wskazany dla wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Niewskazany dla przygnębionych i zdenerwowanych. Jego zaletą jest to, iż optycznie powiększa przestrzeń. Przydatny w niewielkich pomieszczeniach. Idealny do sypialni, gabinetu, jak i pokoju dziecinnego.

Kolory we wnętrzu Ela4home Ela Chojnowska PomarańczowyPomarańczowy

Utożsamiany z energią i ciepłem. Idealny w połączeniu z żółcią do chłodnej z natury łazienki. Ma walory rozświetlające, dobre do pomieszczeń z niewielkim dostępem światła dziennego lub ze światłem sztucznym, takim jak przedpokój.

Kolory we wnętrzu Ela4home Ela Chojnowska ZielonyZielony

Jest kolorem pochodnym, powstałym ze zmieszania żółtego z niebieskim. Zielenie są eleganckie, uniwersalne i przejrzyste. Kolor zielony wywołuje uczucie bezpieczeństwa, równowagi i skupienia. Odpręża, uspokaja, relaksuje.

Kolory we wnętrzu Ela4home Ela Chojnowska ŻółtyŻółty

Jest kolorem podstawowym i należy do barw ciepłych, przyjaznych i radosnych. Odsuwa zmęczenie, delikatnie pobudza. Stymuluje pracę mózgu, poprawia myślenie i pamięć. Jest to kolor nauki, intelektu i optymizmu, oznacza nadzieję i szczęście. Doskonale rozjaśnia pomieszczenie, przydatny jest we wnętrzach z niewielkim dostępem światła, skierowanych na północ i wschód.

 

Jak dobierać kolory we wnętrzu?

Przy doborze kolorów niezwykle pomocne jest korzystanie z tak zwanego koła barw. Ten graficzny model tłumaczy zasady mieszania się i powstawania barw. Kolory rozłożone na kole barw, w zależności od położenia dzielą się na trzy grupy: monochromatyczne (różne odcienie tego samego koloru), pokrewne (sąsiadujące ze sobą na kole), dopełniające (położone naprzeciwko siebie) kontrastowe.

Kolory we wnętrzu Ela4home Ela Chojnowska paleta kolorów

I tu przychodzi z pomocą jeszcze jedna zasada. Zasada proporcji 70/20/10, tzn. należy wybrać kolor bazowy i on powinien stanowić ok. 70% kolorystyki w pomieszczeniu. Następnie dobrać do niego kolor uzupełniający i zastosować go na 20% powierzchni. A na końcu bardzo istotny element, czyli kontrast. Wystarczy aby stanowił jedynie 10% kolorystyki – będzie doskonale podkreślał detale i nada pomieszczeniu wyrazu.